Śladami Stanisława Staszica – młodzież dla młodzieży.

Dnia 3 kwietnia 2017 roku odbyła się Gra Miejska „Śladami Stanisława Staszica”, zrealizowana i przeprowadzona przez młodzież Zespołu Szkół Nr 1.

Projekt ten był wynikiem umowy partnerskiej, jaką podpisało Miasto Jastrzębie-Zdrój wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Jastrzębiu-Zdroju ze Stowarzyszeniem Petrklič help z Czeskiego Cieszyna na rzecz realizacji projektu „SAD mikro grant jako narzędzie zorganizowanego dialogu między młodzieżą a miastem” , który finansowany jest w ramach programu Erasmus+, Akcja K2.

Do Gry przystąpiło 120 osób, tworzących 3-4 osobowe grupy oraz ich opiekunowie. Uczniowie klasy 3A Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica zajęli się przygotowaniem i obsługą posterunków rozmieszczonych w pięciu różnych punktach miasta, które wiązały się z osobą patrona szkoły.

Po zarejestrowaniu się w punkcie startowym, uczestnicy otrzymali karty drużyny, plan miasta, długopisy oraz identyfikatory i mogli od razu przystąpić do rozwiązywania zadań. Zespoły walczyły między sobą o punkty i nie chodziło tutaj o wyścig z czasem. Czekały na nich zadania i zagadki intelektualne, nie tylko z zakresu historii, geografii, matematyki, ale także z geologii czy literatury, które poprawnie rozwiązane i ocenione przez koordynatorów gry dawały możliwość jej kontynuowania.

Po zakończeniu Gry, około godziny 15.00, kiedy to wszystkie zespoły szczęśliwie wróciły do punktu startowego, wówczas rozwiązały test wiedzy o Stanisławie Staszicu oraz wrzuciły do urny wszystkie identyfikatory wraz z odpowiedziami.

Podczas gdy jurorzy sprawdzali poprawność odpowiedzi, drużyny mogły odpocząć i skorzystać z poczęstunku.

Następnego dnia ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Pięć najlepszych drużyn otrzymało bony w wysokości 200 złotych oraz pamiątkowe dyplomy.

Uważamy, że Gra Miejska spełniła oczekiwania organizatorów oraz uczestników.