Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
2019-11-22

Hello Holland this is Poland!

Już po raz jedenasty uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju gościli przyjaciół z Holandii. Młodzież z Silvolde przyjechała do nas w sobotę 9 listopada. Podczas pobytu uczniowie wraz ze swoimi holenderskimi partnerami wzięli udział w przygotowanych wycieczkach oraz wspólnych zajęciach. 

Razem zwiedzili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Kraków oraz wybrali się na pieszą wędrówkę po górach zakończoną pieczeniem kiełbasek. Dzieki gościnności dyrektorów placówek przedszkolnych i wspólnie z przedszkolakami z Przedszkoli nr 16, nr 18 i nr 3 przygotowali projekt językowy pt. "Hello Holland this is Poland", Który polegał na przeprowadzeniu zajęć kulturowo-językowych w języku angielskim. Oto kilka wypowiedzi rodziców:
"Na temat wymiany międzynarodowej słyszałam wielokrotnie i dzięki nauczycielom udało nam się w niej uczestniczyć. Moja córka przyjęła do naszego domu holenderskiego kolegę, czym jednocześnie zobowiązaliśmy się do uczestniczenia w doświadczeniu, które okazało się być dla nas bardzo pouczające i rozwijające. Godziny rozmów na tematy podobieństw i różnic w życiu codZiennym, dzielenie się informacjami na temat otoczenia, funkcjonowania pod jednym dachem, a wszystko to przynosi ogromną wartość edukacyjną dla każdego członka naszej rodziny". Mama Angeliki
"Emocje jeszcze nie opadły. Był to bardzo fajny i intensywny tydzień.Gościliśmy w naszym domu super chłopaka Nouda. Od pierwszego dnia był otwarty na wszystko co dla niego przygotowaliśmy. pomimo bariery językowej za pomocą naszej również super córki, Noud czuł się u nas jak w domu. Chętnie spędzał z nami czas, opowiadał o rodzinie. Była to wspaniała przygoda, którą będzie wsponinać jeszcze długo, jeśli nie całe życie. Mamy nadzieję, że przyjaźń przetrwa dłużej. Polecam wszystkim taką wymianę. Ta wymiana pokazała, że mamy super dzieci otwarte otwarte na świat" Pisze mama Emilii.
"Przyznam szczerze, że ja jako rodzic słabo posługujący się językiem angielskim miałam małe wątpliwości czy damy radę ugościć naszego gościa tak jak bym chciała. Bariera językowa międy nami nie stanowiła jednakżadnego problemu - moja córka stanęła na wysokości zadania i była naszym wspólnym komunikatorem. Nasz gość z Holandii okazał się przemiłym, kulturalnym i wzorowo wychowanym młodym człowiekiem, bardzo ciekawym naszego kraju. Przyjechał przygotowany, a mianowicie miał gotowe wydrukowane podstawowe zwroty po angielsku przetłumaczone na polski i w pierwszy miło spędzony wieczór zapisałwszystkofonetycznie w naszym języku - dodam, że było bardzo wesoło. Uczeń z wymiany naszej córki był bardzo zorganizowany, informowaliśmy go na bieżąco o planach jakie mamy, a on zawsze był gotowy i punktualny. Miało to duże znaczenie ponieważ harmonogram wymiany był bardzo ciekawy, a młodzież każdą wolną chwilę spędała razem. mimo trudu dnia podczas wycieczek wieczorem byli zwarci, zorganizowani i gotowi do wspólnych spotkań trwających do późnych godzin.Rano zawsze wstawali uśmiechnięci i gotowi na kolejne wrażenia. Mam nadzieję, że miło będą wspominać pobyt u nas..."
Tak mówi mama Mai.
"Wymiana to wspaniały sposób na poznanaie innej kultury i obyczajów. Uczniowie doskonalą umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Uczą sie różnych zachowań w nowym otoczeniu, co doskonali ich samodzielność i odpowiedzialność. śpędzony czas w sposób zaplanowany umożliwia zapoznanie z ciekawostkami na temat naszych polskich tradycjicz. Uczniowie poznali część naszej historii będąc w Oświęcimiu czy w Krakowie. Wrażenie zrobiły piękne , górskie widoki. Niepowtarzalne były także pobuty w kopalni, sztolni, ZOO czy Palmiarni. Uczennica przebywająca w mojej rodzinie była grzeczna, kulturalna i uprzejma. Nauczyciele prowadzący, zarówno polscy jak i holenderscy, wspaniale zorganizowali pobyt uczniów holenderskich w naszym mieście. Nasi uczniowie zaś mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością w kontaktach z poznanymi  osobami. Niewątpliwie ważne było także zaangażowanie rodziców" Pisze mama Zuzanny.
A oto kilka refleksji mamy Jonasza: " To był wyjątkowy tydzień,pełen wrażeń, ciekawych rozmów, wspólnych chwil. Program, który został zaproponowany był ciekawy i intensywny, pomimo to mieliśmy jako rodzina, możliwość spędzić czas z naszym gościem Kayem. Chyba najmilej wspominamy wspólne śniadania, codziennie razem, wtedy rozmowy skupiały się na życiu w Holandii, na porównaniach, pasjach i zainteresowaniach naszego gościa i Jego rodziny, a także na wycieczkach i spotkaniach zaproponowanych podczas wymiany. Wystarczyło kilka dni, żeby młodzież, nawiązała ze sobą dobre relacje, to z pewnościa zasługa nauczycieli, ale też coś w tej grupie było fajnego, po prostu się polubili, co było widać podczas pożegnania."
W ramach wymiany nasi uczniowie pojadą do Silvolde. W tym roku pobyt w Holandii będzie trwał od 21 do 27 marca 2020 r. W programie wyjazdu uczniowie odbędą wycieczkę do Amsterdamu, wspólnie popracują nad projektem edukacyjnym, a zajęcia sportowe i językowe pomogą w integracji.
Wymiana proponowana uczniom szkoły pozwala na oswojenie się z językiem angielskim, zwiedzenie wielu ciekawych miejsc, a przede wszystkim nawiązanie nowych przyjaźni, poznanie ciekawych ludzi i otwarcie się na świat!!
Joanna Stachoń i Andrzej Sawicki


 

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Przejdź do góry