„W oparach absurdu”

Prace nad spektaklem ruszyły wiosną, ale Covid przesunął premierę. Za moment obejrzycie spektakl przedpremierowy. Coś, co jeszcze nie zdążyło się „zautomatyzować”. Będziecie oto pierwszymi widzami, niezwykle ważnymi, na których reakcje aktorzy będą szczególnie uwrażliwieni.

Mniej więcej takimi słowami przywitał nas – jeszcze w foyer – dyrektor teatru Banialuka w Bielsku-Białej, za moment zaproszenie ponowił sam reżyser i autor scenografii – Łukasz Dworakowski.

Fakt, że spektakl wystawiono na małej scenie, gdzie panują studyjne, kameralne warunki – nie pozostał bez znaczenia. Zaburzona granica między sceną, rampą a widzami spowodowała, że znaleźliśmy się blisko siebie, tylko my i aktorzy.

 „Proces” w Banialuce to spektakl interesujący pod wieloma względami. Widz staje się oto świadkiem bogactwa środków scenicznych -  od multimedialnych obrazów, środki plastyczne - po teatr lalek. Kilka ruchomych regałów tworzy scenografię na oczach widza, a aktor jest na wyciągnięcie ręki. Klaustrofobiczna przestrzeń pokoju Józefa K., przeobraża się w salę przesłuchań, wydzieloną kilkoma metrami sznurka, by za moment znów stać się wnętrzem katedry, w której rozbrzmiewa głos więziennego kapelana.

 Reżyser, biorąc na warsztat tekst Franza Kafki, stworzył model rzeczywistości, w którym przegląda się współczesny człowiek. Pytania, padające ze sceny, jakoś dziwnie korespondują z tymi, które zadać może każdy z nas. Wydaje się więc, że metaforyka tekstu, mroczna i przytłaczająca, brzmi tutaj niezwykle współcześnie.

 W bielskim „spotkaniu teatralnym” udział wzięły klasa 3A oraz 3E. W klasie medialno-teatralnej o przedstawieniu było głośno następnego dnia, gdzie już w sali lekcyjnej komentowano to, co udało się zobaczyć w teatrze lalek. Dokładnie tak, jak zapowiedział dyrektor bielskiej sceny - Jacek Popławski: pewne obrazy z przedstawienia wrócą do was, kiedy będziecie dyskutować o „Procesie” Kafki.  Cóż, pozostaje życzyć nam więcej okazji ku temu, by właśnie w taki sposób ”omawiać” szkolne lektury.

18.11. 2021  „Proces” – pokaz przedpremierowy,

                     reż. Konrad Dworakowski, Scena na Piętrze, Teatr Banialuka w Bielsku-Białej