THE BEST OF BASQUE COUNTRY

Relacja z wymiany polsko-hiszpańskiej

Już po raz trzeci młodzież I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. St. Staszica wzięła udział w III wymianie międzynarodowej między Polską a Krajem Basków, która odbyła się od 16 do 21 marca 2024 roku, kiedy to gościliśmy przyjaciół z Bilbao i od 20 do 26 kwietnia, kiedy to my pojechaliśmy do Hiszpanii.

Podczas tygodniowego pobytu młodzieży baskijskiej doświadczyliśmy wspaniałych momentów integracji kulturowej, jak chociażby w trakcie „Basque Day” - dnia baskijskiego, kiedy to nie tylko wspólnie tańczyliśmy, degustowaliśmy baskijskich „pintxos”, ale także mieliśmy okazję wziąć udział w konkursie pięknego czytania w języku hiszpańskim i angielskim pt. „Leo Lee”. Wspólnie zwiedzaliśmy nasze miasta: Cieszyn, Auschwitz i Kraków, uczyliśmy się nowych zwyczajów i języka, a przede wszystkim budowaliśmy trwałe więzi przyjaźnie.
W ramach rewizyty Baskowie serdecznie przyjęli naszą grupę, prezentując nam swoją kulturę, najurokliwsze miejsca pełne tradycji i historii takie jak Guernica czy San Juan de Gaztelugatxe. Zwiedziliśmy zarówno stadion San Mames, jak również przepiękne Muzeum Gugenheima. Mieliśmy okazję rywalizować w zawodach sportowych, a także zaprezentować podsumowanie naszego projektu przed baskijskimi rodzicami.
Atmosfera była niesamowita - pełna radości, ciekawości i otwartości dlatego też z niecierpliwością czekamy na kolejny rok!