Zwolnieni z Teorii

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczestnicy przygotowują własny projekt społeczny.

Hiacynta Grygier, Hanna Matuszyńska i liderka zespołu Katarzyna Adamczyk zaprosiły do współpracy młodzież z Zespołu Szkół Nr 6 i postanowili utworzyć grupę Psychotywnie. Ich celem było zwrócenie uwagi na problem występowania wśród młodzieży bardzo dużej liczby zaburzeń na podłożu psychicznym, których diagnoza jest dużo poważniejsza niż mogłoby się wydawać, a pomoc nie zawsze dociera na czas. W tym celu zespół przeprowadził ankietę w formie elektronicznej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica oraz Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Oto jej opracowanie:

  1. Średni wiek osób ankietowanych to 16 lat. Osoby biorące w niej udział w większości określają się jako osoby średnio zaznajomione z tematem chorób psychicznych. Niepokojącą informacją jest, że w większości szkół brakuje zajęć uświadamiających młodzież w tak ważnych tematach oraz brak zajęć z psychologiem czy terapeutą, czego skutkiem jest zdobywanie informacji na własną rękę, głównie w internecie.
  2. W przypadku zauważenia u siebie objawów mogących mieć związek z chorobą psychiczną aż 38% ankietowanych podzieliłaby się obawami z przyjaciółką/przyjacielem, 30% szukałoby odpowiedzi w internecie, a tylko 25% podzieliłoby się obawami z rodzicami.
  3. Na pytanie, co powoduje stres, najczęstszymi odpowiedziami były: szkoła, presja, myśli o przyszłości, relacje z rówieśnikami oraz przymus wyboru. Osoby ankietowane w większości czują się niezrozumiane oraz miewają uczucie blokady psychicznej. 58% ankietowanych przyznaje się do myśli samobójczych, a 83% do ukrywania pewnych rzeczy przed innymi ludźmi. 90% osób przechodziło lub przechodzi w swoim życiu trudny okres, z czego 43% przechodziło przez to samemu .

Punktem kulminacyjnym projektu Psychotywnie był koncert charytatywny, który odbył się 28 lutego w kinie Centrum. Na scenie wystąpiła lokalna młodzież, która swoim talentem podzieliła się z publicznością. Dzięki bezpośrednio zaangażowanym oraz widowni, udało się zebrać kwotę 1740 złotych. Pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów, jak i z przeprowadzonej loterii fantowej, zostały przekazane fundacji Słonie na Balkonie, która pomaga dzieciom i młodzieży.
Za pomoc w organizacji koncertu dziękujemy: Biuro Rachunkowe Doradca Podatkowy Gabriela Grygier, JSW IT SYSTEMS Spółka z o.o. oraz Panu Januszowi Jurczak (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury) i pracownikom kina Centrum.